Uporno zove žrtvu telefonom, šalje joj faxove i piše pisma

Policijska uprava osječko-baranjska je, zbog sumnje da se nametljivo ponašala, kazneno prijavila 54-godišnju Osječanku.

18.4.2014.
8:56
VOYO logo

Iako joj je 45-godišnjakinja dala do znanja da ne želi uspostaviti kontakt s njom, činila je to i dalje. Kako pozivi i pisma 54-godišnjakinje nisu prestajali dolaziti, Osječanka je pozvala policiju. Nakon kriminalističke istrage, policija će o svemu obavijestiti nadležno državno odvjetništvo, koje će odlučiti u kojem će smjeru ići ovaj slučaj.

Do tri godine zatvora

Kazneno djelo "nametljivo ponašenje" u Kazneni je zakon uvršteno od 1. siječnja prošle godine. Na području Policijske uprave osječko-baranjske, ove godine je šest osoba prijavljeno zbog nametljivog ponašanja. Ako se u sudskom postupku (ako dođe do njega) osoba koja se nametljivo ponašala proglasi krivom, prijeti joj od jedne do tri godine zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema riječima dr. sc. Ane Kandare Šoljaga, svaka 12. žena i svaki 45. muškarac je žrtva proganjanja. Osoba koja je progonitelj, pojašnjava Glas Slavonije, namjerava ostvariti kontakt sa žrtvom koja taj kontakt ne želi. U prosjeku proganjane traje oko dvije godine i ono je ozbiljni problem koji može eskalirati u nasilje. U većini slučajve žrtva nije ničim izazvala proganjanje jer je proganjanje osobni problem progonitelja. U oko 75 posto slučajeva proganjanja, progonitelj je muškarac, a žrtva je žena. U preostalih 25 posto slučajeva pojavljuju se sve kombinacije - žene koje progone muškarce, muškarci koji progone muškarce i žene koje progone žene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo