HRVATSKA ISPALA IZ ELITNE SKUPINE: / Englezi preokrenuli nakon dvije velike pogreške Vatrenih i bacili Modrića i društvo na koljena

Image

Završni turnir Lige nacija igrat će se od 5. do 9.- lipnja, a plasman na FF je osim Engleske do sada izborio i Portugal.

18.11.2018.
16:51
AFP
VOYO logo

Hrvatska nogometna reprezentacija nije izborila plasman na završni turnir Lige nacija nakon što je u posljednjem kolu skupine 4 u Londonu pred 78.000 gledatelja izgubila od Engleske sa 1-2. Nažalost, "Vatreni" nisu uspjeli izboriti niti remi, pa su ispali iz elitnog razreda.

Engleska je pobjedom osvojila prvo mjesto u skupini, Španjolska je druga, dok je Hrvatska trećim mjestom ispala u drugi jakosni razred. Hrvatska je povela u 57. minuti golom Andreja Kramarića, izjednačio je Jesse Lingard u 78. minuti, a pobjedu domaćinu donio je Harry Kane u 85. minuti. Hrvatska je trebala pobjedu za osvajanje prvog mjesta, ali i remi s postignutim golom kako ne bi ispala u niži rang natjecanja. Nažalost, niti jedno nismo uspjeli ostvariti premda smo poveli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Image
POGLEDAJTE KAKO JE KRAMARIĆ POSRAMIO ENGLESKE STOPERE: /

Fenomenalan pogodak Vatrenog utišao tribine

Image

Rebićev promašaj

Hrvatska je već u drugoj minuti imala fantastičnu priliku kada je Rebić ispred sebe imao prazna vratar, ali je njegov udarac sa 20 metara otišao preko gola. U nastavku prvog dijela domaćin je dominirao i imao nekoliko sjajnih prilika. Najbolju priliku Englezi su imali u 11. minuti kada je Sterling pobjegao hrvatskoj obrani i sam izbio ispred Kalinića, ali je hrvatski vratar obranio njegov udarac.

Hrvatska je povela u 57. minuti golom Andreja Kramarića. Brekalo je povukao kontru, gurnuo do Vlašića koji je produžio u kazneni prostor do Kramarića. Napadač Hoffenheima je napravio nekoliko lažnjaka i potom pogodio mrežu nemoćnog Pickforda za vodstvo svjetskih doprvaka.

Lingard i Kane preokrenuli

Engleska je izjednačila u 78. minuti. Gomez je ubacio iz auta, lopta je došla do Kanea koji ju je gurnuo ispod Kalinića, a na gol-liniji Lingard ju je ugurao u mrežu. Nažalost, u 85. minuti domaćin je u potpunosti okrenuo rezultat. Chilwell je ubacio iz slobodnog udarca, a Kane klizećim startom u kaznenom prostoru zabio za 2-1.

Hrvatska je Ligu nacija otvorila 0-6 porazom protiv Španjolske, a potom je na Rujevici odigrala 0-0 protiv Engleske. Nakon dva kola imali smo samo jedan bod uz očajnu razliku pogodaka 0-6. Prilika nam se otvorila kada je Engleska u Sevilli pobijedila Španjolsku sa 3-2. "Vatreni" su tada došli u priliku da s dvije pobjede osvoje prvo mjesto. Prvi korak prema Final Fouru napravili smo u Zagrebu pobjedom protiv 'furije' sa 3-2, a nažalost, na Wembleyju smo bili korak do slavlja, ali nismo izdržali.

UŽIVO:

Engleska - Hrvatska 2-1

Engleska: Pickford - Walker, Gomez, Stones, Chilwell - Rashford, Dier, Delph, Sterling- Barkley - Kane

Hrvatska: Kalinić - Vrsaljko, Lovren, Vida, Jedvaj - Modrić, Brozović - Rebić, Vlašić, Perišić - Kramarić

Kraj

86' GOOL Kane je zabio za preokret.

82' Englezi su sada imali puno sreće, Brekalo je dobor tukao, Pickford je pokupio. Prethodno je Vida opasno zaprijetio.

78' GOOL Lingard je zabio iz blizine nakon što mu se lopta sretno odbila poslije loše reakcije obrane Vatrenih.

76' Kramarić je lijepo odigrao za Brozovića, veznjak se nije odlučio na udarac nego je odirgao za Vlasića, no pokušaj mu je blokiran. Dobra je to bila prilika.

73' Lingard i Sancho su ušli umjesto Rashforda i Delpha.

70' Hrvatska sada igra puno bolje.

68' Walker je probao s 30-ak metara, lagan posao za Kalinića.

66' Jedvaj i Brozović zaradili su žute zbog prekršaja nad Rashfordom.

63' Dele Alli je ušao umjesto Barkleya.

61' Hrvatska se razbudila, Perišić je bio u prilici, no, tukao je pored gola.

57' GOOL Kramarić je odigrao sjajnu solo akciju te je poslao loptu u lijeve rašlje.

57' Nastavlja se pritisak Engleza, Barkley je tukao, ali u blok.

55' Domaćini su puno bolji i redaju priliku za prilikom.

52' Rashford je povukao u kontru, odigrao je za Stelringa, ali se nije dobro snašao pa je Kalinić na kraau obranio vrata Hrvatske.

51' Kramarić je nakon lijepog otvaranja Vatrenih pronašao Perišića, ali je njegov pokušaj od bloka završio u korneru.

49' Sterling zadaje velike probleme Vatrenima, ali za sada ne pronalazi put do mreže.

49' Milić je lijepo ubacio, Stones je izbio ispred Kramrića.

46' Brekalo je ušao umjesto Rebića.

Drugo poluvrijeme

Kraj pvog poluvremena

45+1' Modrić je ubacio za Perišića, ali je lopta bila mrvicu prejaka.

44' Rebić je tukao s 18 metara, no kao i u prethodnom pokušaju lopta je završila na tribinama.

43' Walker je poslao povratnu za Diera, srećom Vatreni su očistili u zadnji tren.

42' Vatreni su bili u dobroj prilici, Kramarić je primio loptu na vrhu 16-erca, odigrao je lijevo na Rebića, ali je njegov udarac završio u nebu.

40' Barkley je pogodio mrežu s vanjske strane nakon centaršuta Chilwella i loše reakcije Kalinića.

38' Kramarić je pao u kaznenom prostoru, ali sudac je samo odmahnuo rukom.

35' Opet se zagužvalo pred vratima Lovre Kalnića, srećom na kraju je Kane nije uspio uputiti udarac.

31' Domaćini imaju 64% posjeda lopte. Uputili su sedam udaraca, dok je Hrvatska to napravila tri puta.

27' Vrsaljko je napustio igru zbog ptoblema s ozljedom, Milić je ušao umjesto njega te je otišao na lijevu stranu, dok je desnu zauzeo Jedvaj.

22' Kramarić je zaprijetio, ali je Pickford obranio.

22' Nastavlja se pritisak Engleza, Vrsaljko je u zadnji tren zaustavio pokušaj Rashforda.

21' Perišić je opasno ubacio, ali je su Englezi izbili u korner.

16' Kalinić je sada spasio Vatrene, prvo je istrčao izvan kaznenog prostora te je izbio glavom loptu ispred Sterlinga, a potom je obranio Kaneov pokušaj. Prije tog pokušaja Jedvaj mu je također blokirao udarac.

12' Kane je primio loptu u šesnaestercu nakon kornera, ali je njegov udarac završio iznad gola.

11' Sterling je izbio sam ispred Kalnića, tukao je s desne strane prema prvoj vratnici, ali je hrvatski vratar obranio njegov pokušaj.

9' Englezui napadaju preko lijeve strane. Imali su novu dobru priliku, ali je obrana izbila u korner.

7' Walker je poslao loptu u šesnaesterac, ali je Kalinic bio najbrži.

3' Nakon velike pogreške Engleza, Pickford je gurnuo loptu ravno do Rebića, imao je prezan gol ispred sebe, ali je tukao iznad gola.

1' Počela je utakmica. Tribine ipak nisu pune do kraja, prema procjenama na Wembleyu je oko 70 tisuća gledatelja.

14:44 - Igrači su se zagrijali i uskoro će na travnjak.

14:22 - Pogled na unutrašnjost stadiona prije utakmice.

14:17 - Vatreni su stigli na zagrijavanje.

14:06 - Kod Engleza otpao je Henderson.

13:43 - Pogled na svlačionicu.

13:34 - Stigli sastavi.

Image

9:52 - Kako javljaju mediji od prve minute umjesto Matea Kovačića startat će Nikola Vlašić.

Dosadašnji ogledi

Za sada su uspješniji Englezi koji imaju četiri pobjede, Hrvatska je ostvarila tri, dok su dvije utakmice završile s neodlučenih 0-0.

Međutim, ona najvažnija, polufinale nedavnog svjetskog prvenstva u Rusiji pripala je hrvatskoj vrsti koja je nakon produžetka pobijedila sa 2-1. Hrvatski navijači još uvijek pamte i pobjedu na Wembleyju sa 3-2 u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2008. u Austriji i Švicarskoj. Bila je to sasvim sigurno, jedna od najvećih pobjeda hrvatske vrste u povijesti.

Vatreni’ su ‘Gordom Albionu’ zatvorili vrata EURO-a 2008. godine, a oni nama uskratili mogućnost igranja na World Cupu 2010. u Južnoj Africi, jedinom svjetskom prvenstvu na kojem nismo bili nakon proglašenja hrvatske neovisnosti.

"Vatreni" sada ponovo dolaze u engleski hram nogometa i samo ih pobjeda vodi na završni turnir Lige nacija. S tri boda bi preskočili Španjolsku i osigurali prvo mjesto, ali i gurnuli Engleze u niži rang natjecanja.

Prvu međusobnu utakmicu igrali smo uoči EP 1996., a prijateljski susret u Londonu završio je bez pogodaka. Igralo se na starom Wembleyju, a briljirao je Marijan Mrmić s nekoliko sjajnih obrana. Hrvatsku je vodio Miroslav Blažević, a Engleze Terry Venables.

Drugi dvoboj također je bio prijateljski, a Englezi su slavili na stadionu Portman Road u Ipswichu 3-1. Strijelci za 'Tri lava bili su Beckham, Owen i Lampard, dok je za hrvatsku vrstu pogodak postigao Ivica Mornar. Na hrvatskoj klupi sjedio je Otto Barić, a engleskoj Sven-Goran Eriksson.

Prva službena utakmica između ovih dviju reprezentacija odigrala se na EP 2004. u Portugalu, i to na stadionu Luz u Lisabonu. Bio je to dvoboj trećeg kola koji je odlučivao o prolazu u četvrtfinale.

Hrvatska je povela već u petoj minuti golom Nike Kovača, no Englezi su okrenuli rezultat golovima Scholesa (40) i Rooneyja (45, 68). Igor Tudor smanjio je na 2-3 u 73. minuti, no sve dvojbe oko pobjednika razriješio je Frank Lampard u 78. minuti. Nakon tog poraza Hrvatska se oprostila od EP-a. Momčadi su ponovo predvodili Barić i Eriksson.

Uslijedile su dvije utakmice u kvalifikacijama za EP 2008. U prvom susretu Hrvatska je na stadionu Maksimir slavila sa 2-0. Susret je obilježio vratar engleske vrste Paul Robinson, koji je promašio povratnu loptu Garyja Nevillea, koja je potom ušla u prazan gol. Hrvatska je slavila s 2-0 uz golove Eduarda (60) i Garyja Nevillea (68 – autogol).

"Vatreni" su i prije londonskog susreta izvadila vizu za EP, dok je Englezima trebao bod. No izbornik Slaven Bilić i njegovi odabranici nisu imali milosti, pobijedili su sa 3-2. Strijelci za nas su bili Kranjčar (8), Olić (14) i Petrić (77), a za domaćine Lampard (56-11m) i Crouch (65). Bilić je bio na hrvatskoj, a Steve McClaren engleskoj klupi.

Engleski su mediji nakon te utakmice ''razapeli'' McClarena, a dobio je i nadimak "Wally with the Brolly" jer je utakmicu vodio s velikim kišobranom u ruci.

Ždrijeb je spojio Hrvatsku i Englesku i u kvalifikacijama za SP 2010. Prva utakmica u Zagrebu donijela nam je težak poraz 1-4. Engleze je preuzeo Fabio Capello, dok je na hrvatskoj klupi i dalje sjedio Slaven Bilić. Strijelci za Gordi Albion bili su Walcott (26, 59, 82) i Rooney (63), a za nas Mandžukić (78). Robert Kovač dobio je crveni karton. Bio je to prvi hrvatski poraz kod kuće nakon 18 godina.

Uzvrat u Londonu donio je još veću katastrofu. Engleska je slavila sa 5-1, što je do nedavnog susreta sa Španjolskom bio naš najteži poraz u povijesti. Dvostruki strijelci bili su Lampard (7-11m, 59) i Gerrard (18, 66), a jednom je mrežu pogodio Rooney (77), dok je jedini strijelac za Hrvatsku bio Eduardo (71).

Novi međusobni ogled dočekali smo u polufinalu World Cupa u Rusiji. Samouvjereni, gotovo bahati Englezi uoči polufinalnog sraza na Lužnikiju otpisali su "umornu i neuvjerljivu Hrvatsku".No buđenje je bilo grubo i okrutno.

"Gordi Albion" je poveo u petoj minuti sjajnim pogotkom Kierana Trippiera iz slobodnog udarca, uzvratio je Ivan Perišić u 68. minuti, a ludilo među hrvatskim navijačima izazvao je Mario Mandžukić pobjedničkim golom u 109. minuti. Veličanstvena Hrvatska ušla je finale SP-a, a Engleska je potom poražena i u susretu za broncu od Belgije.

Bilo je to četvrto uzastopno polufinale koje su Englezi izgubili na velikim natjecanjima. Crnu seriju započeli su u polufinalu EP-a 1968. godine izgubivši od Jugoslavije (0-1), potom su poraženi u polufinalu SP-a 1990. od Njemačke te u polufinalu EP-a 1996., i to oba puta na jedanaesterce, te od Hrvatske u polufinalu ovogodišnjeg SP-a u Rusiji.

Posljednji hrvatsko-englesko dvoboj vidjeli smo u listopadu ove godine na praznoj Rujevici. Utakmica se igrala pred praznim tribinama zbog kazne Hrvatskoj izrečene zbog kukastog križa iscrtanog na travnjaku poljudskog stadionu prije tri godine, a dvoboj je završio bez golova. Gosti su bili bliži pobjedi, imali su tri sjajne prilike, ali su greda i Domimik Livaković spasili mrežu svjetskih doprvaka.

DOSADAŠNJI SUSRETI

Engleska - Hrvatska 0-0 (London - 24. travnja 1996. - prijateljska) Engleska - Hrvatska 3-1 (Ispwich - 20. kolovoza 2003. - prijateljska) Hrvatska - Engleska 2-4 (Lisabon - 21. lipnja 2004. - EP u Portugalu) Hrvatska - Engleska 2-0 (Zagreb - 11. listopada 2006. - kvalifikacije za EP 2008) Engleska - Hrvatska 2-3 (London - 21. studenoga 2007. - kvalifikacije za EP 2008) Hrvatska - Engleska 1-4 (Zagreb - 10. rujna 2008. - kvalifikacije za SP 2010) Engleska - Hrvatska 5-1 (London - 9. rujna 2009. - kvalifikacije za SP 2010) Hrvatska - Engleska 2-1 prod. (Moskva - 11. srpnja 2018. - polufinale SP-a) Hrvatska - Engleska 0-0 (Rijeka - 12. listopada 2018. - Liga nacija)