Ana Konjuh, mlada 15-godišnja hrvatska tenisačica, u Melbourneu je na početku 2013.

26.1.2013.
11:48
VOYO logo

U finalnom ogledu pojedinačnog dijela Konjuh je sa 6:3, 6:4 bila bolja od Čehinje Katerine Siniakove, a ujedno je ovaj rezultat uvjetovao da postane trenutačno najbolje rangirana juniorka na svijetu. Bila je ovo za Konjuh osamnaesta pobjeda zaredom, a potvdila je dominaciju protiv ove suparnice budući da ju je pobijedila prošle sezone u dva navrata. "Osjećaj je fenomenalan i neponovljiv", govorila je nakon pobjede u finalu mlada tenisačica iz Dubrovnika. "Velika je stvar što sam došla ovdje i igrala na središnjem terenu. Iskustvo je neprocjenjivo, teren, gledatelji, atmosfera... Pokušala sam se, ipak, unatoč svemu tome fokusirati na meč, na svoj tenis i igru. I, naravno, nadam se da ću se u budućnosti vraćati ovdje, na ovaj teren pogotovo", rekla je Konjuh.

Azarenka je pobijedila 4:6, 6:4, 6:3 u nevjerojatnom finalu. Obranila je naslov od prošle godine i došla do drugog naslova na Grand Slam turnirima u karijeri. Na Li je opet propustila biti najbolja u Melbourneu, jer je ovdje igrala finale i prije dvije godine. No, bila je Kineskinja milimetrima blizu i možda su je od slavlja odvojile neke druge stvari, a ne suparnica ili vlastita igra. Naime, kod 3:1 u drugom setu, pri 30_30, Na Li je izvrnula lijevi gležanj. Ipak, ozljeda nije bila toliko teška jer se šesta nositeljica u Melbourneu relativno brzo vratila na teren i igrom pokazala da joj gležanj ne pričinjava velike probleme. Ipak, izgubila je Li taj set, kao i prvi gem trećeg seta (break Azarenke). No, vratila se Kineskinja, dobila iduća dva gema i povela 2:1 u trećem setu. U tom je trenutku krenuo tradicionalni vatromet u Melbourneu. Obje su se tenisačice ohladile, ali je to pogotovo loše djelovalo na Li. U prvom poenu nastavka opet je izvrnula gležanj, ali je tada nastradala - glava. S njom je žestoko udarila o pod. Uslijedio je novi medicinski time-out, izgledalo je da Kineskinja nije svjesna gdje se nalazi, što će reći kako je ipak proživjeli lagani potres mozga. Nakon nekog vremena Li je došla sebi, a pokazala je to i osmjesima uz koje se vraćala na teren. Ipak, Azarenka je igrala najbolje u trećem setu. Došla je do breaka prednosti i približavala se pobjedi. Na Li je imala kod zaostatka 4:3 u trećem setu posljednju priliku za pravi rezultatski kontakt. No, propustila je break-loptu i još je jedan finale završila u Melbourneu kao poražena. No, zaslužila je ovacije, veće nego pobjednica, što su pokazali i sami gledatelji tijekom trećeg seta.