Iz skupine D u četvrtfinale su prošli Engleska i Francuska. Tricolori su izgubili od Švedske s 0:2. dok je Engleska golom Rooneya svladala Ukrajinu.

19.6.2012.
18:43
VOYO logo

U taboru Švedske su uporno ponavljali kako će u ogledu s Francuskom pružiti svoj maksimum, iako Ibrahimović i društvo nisu imali izgleda za nokaut-fazu nakon dva startna poraza. Šveđani su obećanje ispunili, ali selekcija Laurenta Blanca usprkos poraza ide u četvrtfinale. Engleska je, pak, još jednom na ovom natjecanju ostvarila puno bolji rezultat od prikazane igre. No, možda je i to kvaliteta koju im je donio novi izbornik Roy Hodgson.

http://videa.hu/flvplayer.swf?v=hJ1c8V4BlSbEqFCROleg Blohin, izbornik ukrajinske reprezentacije, gurnuo je ulogu favorita Engleze i natjerao svoju momčad u napad od prve minute. Englezima se u sastav nakon odrađene suspenzije vratio Wayne Rooney, koji je krenuo od početka. No, u prvom poluvremenu nije se iskazao. Ukrajina je puno bolje krenula u dvoboj, te je propustila nekoliko poluprilika. Englezi su prvi puta od Svjetskog prvenstva 1998. godine u Francuskoj i ogleda protiv Rumunjske odigrali jedno poluvrijeme bez ijednog udarca u okvir gola! No, u 48. minuti, Englezi su stigli do pogotka. Gerrard je centrirao s desne strane polunisko, lopta je na putu prema golu dirala čak dvojicu ukrajinskih igrača, prošla ispod Pjatova koji je loše reagirao, te ju je Wayne Rooney lakoćom iz neposredne blizine glavom pospremio u mrežu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajinci, kojima je trebala pobjeda za četvrtfinale, odnosno dva gola u tim trenucima, krenuli su još žešče prema golu Joea Harta. U 59. minuti je Milevskij promašio glavom veliku priliku, a u 62. minuti je Dević svladao Joea Harta, ali je John Terry izbacio loptu iz gola. Ponovljena snimka pokazala je da je lopta debelo prešla gol-crtu. Ukrajinski navijači su ulazak Andrija Ševčenka u igru u 70. minuti proslavili gotovo kao da su postigli gol. Međutim, 35-godišnji veteran ovoga puta nije usrećio naciju, nije se posebno niti istaknuo po ulasku na teren. Ukrajinci su do kraja pokušavali doći do pogotka, ali u tome nisu uspjeli.

Šveđani su u pobjedi protiv Francuske 2-0 pokazali koliko su jaki i tek sada mogu žaliti što neće u četvrtfinale, jer su i protiv Ukrajine i protiv Engleske imali vodstvo, ali su obje utakmice izgubili. Ovoga puta nisu ispustili prednost, nakon što ih je u 54. minuti Zlatan Ibrahimović doveo u vodstvo fantastičnim pogotkom. Bio je to ukupno Zlatanov šesti gol na europskim prvenstvima i sada su samo Michel Platini s devet, a Alan Shearer sa 7 golova ispred njega po tom kriteriju. Konačnih 2:0 postavio je Larsson u prvoj minuti sudačkog dodatka.

Sada će Blanc morati razmišljati kako pobijediti Španjolce, koji su dobili Tricolore u tri od zadnje četiri utakmice, ali uvijek u prijateljskim ogledima. Na velikim natjecanjima, svjetskim i europskim prvenstvima, statistika je na strani Francuza, tri pobjede i jedan remi. Španjolci nisu dobili niti jednu...