Pogledajte što je sve snašlo Ronalda i društvo!

Teško izborenom pobjedom otvorili su njemački nogometaši nastup u skupini B Europskog prvenstva. U prvom velikom derbiju turnira u Poljskoj i Ukrajini svladali su Portugal s 1:0.

9.6.2012.
20:25
VOYO logo

Lviv. Stadion: Arena Lviv. Sudac: Stephane Lannoy

Strijelac: 1:0 - Gomez (72)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemačka: Neuer, Lahm, Hummels, Badstuber, Boateng, Khedira, Schweinsteiger, Özil, Müller, Podolski, Gomez

Portugal: Rui Patricio, Bruno Alves, Pepe, Fabio Coentrao, Pereira, Velos, Moutinhi, Meireles, Nani, Cristiano Ronaldo, Postiga Jedini je strijelac u Areni Lviv bio Mario Gomez u 72. minuti. Malo je toga pokazao Bayernov napadač sve dotada, ali nakon ubacivanja Samija Khedire s desne strane, portugalski su stoperi na trenutak zaspali, a Gomez glavom matirao Ruija Patricija. Izvukli su na taj način Nijemci pobjedu u utakmici u kojoj nisu nimalo oduševili igrom ni pokazali zašto ih je većina stručnjaka svrstala u najuži krug favorita. Štoviše, više su velikih prilika u 90 minuta, posebno nakon što su primili gol, imali Portugalci koji su dvaput u nedjelju pogađali i gredu - najprije Pepe u zadnjoj minuti prvog poluvremena, a onda i Nani u 84. minuti.

szólj hozzá: Germany vs Portugal 1:0 Gomez

Manuel Neuer je u 82. minuti obranio dobar udarac inače prilično blijedog Cristiana Ronalda, a šest minuta kasnije je vratar Elfa zaustavio još bolji pokušaj Varele. Posljednju je priliku za Portugal imao Nani u trećoj minuti sudačke nadoknade, ali njegov je udarac blokirao Holger Badstuber. Nijemci su imali veći posjed lopte u prvom poluvremenu, ali nisu stvarali posebno kvalitetne prilike. Portugalci su igrali opreznije, ali su ipak kreirali najveću priliku u prvom dijelu - već spomenutu gredu Pepea.

Joachim Löw je, inače, u prvu momčad postavio čak sedmoricu igrača Bayerna i samo jednog iz aktualnog njemačkog prvaka Borussije Dortmund (Hummels). Zanimljivo, Elf je došao do tek treće pobjede u posljednjih 11 utakmica u fazi natjecanja po skupinama na europskim smotrama. Gomezov pogodak je, spomenimo i to, bio 56. njemački na europskim prvenstvima, što je više od bilo koje druge momčadi u povijesti. Nijemci su, pak, šesti put došli do pobjede u uvodnoj utakmici na Euru. U svih pet prethodnih navrata su u nastavku natjecanja došli do finala.

Nogometaši Njemačke pobjedom su startali na Europskom prvenstvu u Ukrajini. U prvom su kolu B-skupine, tzv. "skupine smrti", u Ljvivu pobijedili Portugalce 1:0.

"Dominirali smo utakmicom, posebice u završnici. Nijemci su nam tek stvorili nekoliko prilika iz svojih nabacivanja s bokova. Rezultat stoga smatram osobitio nepravednim", rekao je portugalski izbornik Paulo Bento dodavši: "Imali smo puno peha pri jedinom golu na utakmici. Lopta je u idealnom "felšu" pogodila glavu Marija Gomeza milimetarski precizno". S druge strane, izbornik Nijemaca Joachim Löw priznao je da njegova momčad nije blistala, ali je i konstatirao da je najbitnije bilo startati pobjedom. "Obje su momčadi igrale jako dobro u defenzivnom dijelu maksimalno sužavajući suparniku prostor za igru. Imali smo svoje prilike i bili opasni, a gol Marija Gomeza u drugom poluvremenu jako nam je dobro sjeo. U svakom slučaju, pobijedili smo, a to je najvažnije. Jasno je da je u našoj skupini momčad koja izgubi u prvom kolu suočena s vrlo teškom zadaćom. Nizozemci, koji nas čekaju u idućoj utakmici, sada su pod ogromnim pritiskom". "Nema sumnje, moramo podići našu igru. Mislim da to možemo, turnir je tek počeo. Moramo stvarati više opasnih situacija po gol suparnika" konstatirao je Löw.